Livsåskådningskunskap för gymnasiet


Nyhet 14 januari 2025

Nu får gymnasierna läromedel i livsåskådningskunskap!

Som ett svar på gymnasiernas ökande behov av läromedel i livsåskådningskunskap ger förlaget Schildts & Söderströms ut den första delen i serien Kalejdoskopet lagom till skolstart.

Nationella centret för utbildningsutvärdering (NCU/Karvi) identifierade i en utredning i fjol att behovet av nya läromedel i livsåskådningskunskap är stort, i synnerhet med tanke på det växande antal som väljer ämnet.

”Behovet har ökat också i Svenskfinland och vi är glada att kunna svara mot det”, säger Nils Saramo, läromedelschef på förlaget. ”Vi kom ut med läromedlet Unik i livsåskådningskunskap för årskurs 7–9 för ett par år sedan. Det känns jätteroligt att nu kunna bredda utgivningen också till gymnasiet.”

Redan i år finns det undervisningsmaterial för de obligatoriska studierna i livsåskådningskunskap. Den första modulen kommer i augusti och den andra mot slutet av året. Kalejdoskopet kommer att ingå i Gymnasiebanken.

Vill du veta mer? Kontakta oss på laromedel@sets.fi!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att regelbundet få information om evenemang, nya läromedel och annat aktuellt.

nyhetsbrev böcker pärmbilder